Blog

Dobrze – lepiej – jeszcze lepiej – co by tu jeszcze zmienić?

Twórca Total Immersion Terry Laughlin często odwołuje się do idei Kaizen (jap. polepszenie) mówiąc o nauce pływania tą techniką (dla niewiedzących jest to rozpropagowana głównie dzięki firmie Toyota japońska idea niekończącego się ulepszania poprzez wprowadzanie drobnych zmian w już działającym procesie).

Choć ze względu na z góry ustalony wzorzec pływania nie możemy posłużyć się nią w tym przypadku wprost, a jedynie przez analogię (trenując nie zmienimy zasad TI tylko poprawiamy swoje błędy), to niezależnie od tej drobnej niekompatybilności znakomicie oddaje ona ducha potrzeby ciągłego ulepszania swojego pływania tak bardzo promowaną przez trenerów Total Immersion.

Nie inaczej jest ze sztuką nauczania, którą dobry trener cały czas doskonali poprzez poszerzanie swojej wiedzy i poszukiwanie nowych formuł przekazywania umiejętności oraz znajdowanie coraz to nowych i lepszych rozwiązań dla starych problemów. Tak też się dzieje i w przypadku Szkoły kraula, która powstała aby wypełnić lukę pomiędzy warsztatami (dobre dla już pływających) i nauczaniem indywidulanym (drogie i dla większość zbyt intensywne). Aby to osiągnąć powstał pierwszy w Polsce kurs kraula Total Immersion połączonego z cyklicznymi zajęciami doszkalającymi. Oczywiście formuła to tylko opakowanie i najbardziej liczy się zawartość. A ta dzięki wielkości tego opakowania jest wyjątkowo bogata i zawiera dużo więcej ćwiczeń niż ma to miejsce na warsztatach. Co więcej, mieści się w niej także to czego nie da się wypracować w jeden weekend – oddychanie w kraulu – oraz to za co trzeba zapłacić ekstra na kolejnym poziomie – dwu uderzeniowa praca nóg oraz zasady treningu. Czy można dodać jeszcze coś co zrobi dużą różnicę, skoro całość i tak jest już tak rewolucyjna?

A gdyby tak móc być z Tobą gdy trenujesz sam – tłumaczyć, przypominać i podpowiadać. Być Twoim osobistym trenerem w trakcie i po kursie. Ale jak to zrobić? Przecież do wody nie można zabrać ze sobą odtwarzacza filmów ani książki bo zamokną. Tylko czy potrzeba aż tylu informacji? Przecież na kursie wszystko zostało przećwiczone i pokazane, a teraz trzeba tylko przypomnieć sobie co i jak robić. Jeśli będzie to tylko esencja wiedzy dobrze zilustrowana zdjęciami i rysunkami, to powinna zmieścić się na jednej kartce (może nawet A5). A kartkę przecież można zafoliować i zabrać ze sobą do wody. Eureka!

I tak powstała pierwsza w Polsce karta ćwiczeń do kraula (i to kraula Total Immersion!), którą można zabrać ze sobą na basen. Idealnie uzupełnia kurs i powoduje, że jesteś na nim nawet wtedy gdy trenujesz sam. Jest z Tobą tam gdzie najbardziej jej potrzebujesz – na basenie!

Aby było jeszcze lepiej ostatnio zmieniła się formuła kursu z czterech na trzy zajęcia przy jednoczesnym wydłużeniu czasu w wodzie. Jak się okazuje nie zawsze więcej znaczy lepiej, bowiem łatwiej zmobilizować się do ciężkiej pracy w krótszym okresie czasu – to liczba powtórzeń jest ważna, a nie czas w jakim się je realizuje. Co więcej zawsze powtarzam, że kurs kończy się dopiero na pierwszych zajęciach doszkalających. Do tego czasu ćwiczysz ze swoim osobistym trenerem – kartą ćwiczeń :) No, a w półtora miesiąc pod czujnym okiem trenera to można osiągnąć już naprawdę bardzo wiele!

PS. Znowu zamiast o Total Immersion piszę o jego nauczaniu… To pewnie dlatego, że o TI bardzo dużo mówię i pokazuję w formie wideo na kursie (ups – znowu Kaizen – zapomniałem dodać, że ostatnio zrobiłem piękną prezentację, bo przecież jeden obraz mówi więcej niż 1000 słów :)…

Autor: Piotr

Opublikowano:
25 lutego, 2013

Komentarze

4
 1. Karol napisał...

  Panie Piotrze, w jaki sposób można zdobyć taką kartę nauki pływania.

 2. Eve napisał...

  No offence but totally insular, unintelligible. If the west, Jews want to support Palestinians they need to depart from the insular, fratricidal, western squabbles and focus on the facts, not internal politic-ing. That is the trouble with many &#vi76;act28ists–, they spend too much time on insular matters, spend more time criticising those with similar goals than the worst enemies of Palestinians/mankind.

 3. Martinnuh napisał...

  Hi What we be subjected to here is , fineoblation
  Fair-minded click

  https://drive.google.com/file/d/1fPKtvaC90iPmvhbGVLhbazg0i_E7x9Na/preview

 4. Jordansep napisał...

  What we accept here is , an remarkablepropose
  To qualify click on the unite under the sun
  https://drive.google.com/file/d/1Tb0–OjsHebeFt8nrN0AKLlU44-GHqPE/preview

← Blog: strona główna

Znajdź nas na Facebooku